IR

Politika

WikiLeaks rozīnes - 2 21

Loskutovs optimists par Šķēles apsūdzību, Emša īpašie Ziemassvētki Maldivās, minigarha Lemberga tests 
Nellija Ločmele 4.septembris 2011 05:12


Turpinu WikiLeaks publiskoto ASV vēstniecības telegrammu lasīšanu, interesantu politisku jaunumu netrūkst!


Vai Lembergs būs premjers?


Vēlēšanu galvenais jautājums - vai Latvija turpmāk stiprinās likuma varu, vai vājinās to? Citātu, kas perfekti iederas šārudens vēlēšanu kampaņā, ASV vēstniece rakstīja 2006.gada septembrī.


Viņa brīdina, ka pēc vēlēšanām rūpīgi jāseko, vai Saeimā neparādīsies demokrātijai nevēlamas likumdošanas iniciatīvas un pieļauj, ka vissliktākajā gadījumā politiķi centīsies nokomplektēt Satversmes tiesu tā, lai nebūtu iespējams atcelt šādus likumus. (Precīzi! Jau pēc dažiem mēnešiem mēs sagaidījām gan skandalozos drošības likumu grozījumus, gan savējo bīdīšanu ST).


Kā otru svarīgo vēlēšanu jautājumu vēstniece izceļ Valsts prezidenta izvēli, kas būs jaunās Saeimas uzdevums. Neviens nav pašnāvnieks, lai publisku uzbruktu populārajai VVF, bet aizkulisēs politiķi atzīst, ka prezidente kļuvusi pārāk neatkarīga un tagad viņiem vajadzētu izraudzīt kontrolējamāku kandidātu. Īpaši izcelts - VVF skaidri paziņojusi, ka nekad neizvirzīs Lembergu premjera amatam, un vēstniece pauž bažas par to, kāda varētu būt jaunā prezidenta nostāja šajā jautājumā.

http://www.wikileaks.org/cable/2006/09/06RIGA792.html


Kalvītis uzbrauc Putinam

Šis ziņojums tapis pāris dienas pēc ES un Krievijas līderu sarunām 2006.gada 20.oktobrī Somijā, kur pirmo reizi piedalījās arī Latvijas premjers Kalvītis. Oficiālo vakariņu laikā Kalvītis ņēmis vārdu, krieviski vēršoties pie Putina ar jautājumu, kāpēc Ventspilī un Mažeiķos nav krievu naftas, ja jau Krievijas līderis apgalvo, ka enerģetika neesot viņa politisks ierocis. Putins uz to atbildējis ar pretjautājumu, vai tiešām Kalvītis domā, ka Putins kontrolējot Krievijas naftas plūsmu, uz ko Latvijas premjers skaidri un gaiši paziņojis, ka tā ir.


Pēc vizītes Kalvītis atzinis padomniekam, ka guvis tikai apstiprinājusi savai pārliecībai - ES nebūs Latvijas interešu aizstāvis attiecībās ar Krieviju, šajā jomā ir jāmeklē individuāli partneri, piemēram, Vācija.

http://www.wikileaks.org/cable/2006/10/06RIGA870.html


Prezidenta vēlēšanu traģikomēdija


Ja runa būtu par kino vai teātri, tā būtu varena izklaide! Diemžēl, neticamie sižeta pavērsieni nav luga, bet gan reāla valsts galvas izvēle NATO un ES partnervalstī, ASV vēstniecība secina pirms 2007.gada prezidenta vēlēšanām vērojot šo “traģikomēdiju”.


ASV uztrauc divas lietas. Pirmkārt, nav šaubu, ka valdošā koalīcija ir tiesīga izvēlēties piemērotāko kandidātu, taču “diemžēl, viņu definīcija par to, kas ir labs, attiecas nevis uz valsts interesēm, bet gan uz savējām”. Koalīcijas izvirzītajam Zatleram nav nekadas politiskas pieredzes un viņš izskatās pēc cilvēka, kas varētu parakstīt jebkuru papīru, ko tik viņam noliks priekšā. ASV uztraucas, ka prezidenta krēslā VVF nomainīs cilvēks, kas nespēs pretstāvēt koalīcijas centieniem parūpēties par savām interesēm, kurās ietilpst norurēšanās pie varas un savu finansētāju pasargāšana.


Otrkārt, amerikāņi atkal un atkal atkārto - lielākā Latvijas problēma ir tā, ka apātiskā sabiedrība šādu politikas taisīšanu uzskata par normālu.

http://www.wikileaks.org/cable/2007/05/07RIGA411.html


Emša portfelītis ar $ 10 000 un Ziemassvētki Maldivu salās

2007.gada augustā neilgi pirms Saeimas priekšsēdētāja Induļa Emša atkāpšanas no amata korupcijas aizdomu dēļ viņa padomnieks Viesturs Silenieks pieteicies ASV vēstniecībai izstāstīt “visu stāstu” par 2006.gada nogalē valdības ēdamzālē aizmirsto Emša portfelīti, no kura apkalpotājs bija nozadzis $ 10 000, bet izmeklētājiem bija radušies jautājumi par šīs naudas izcelsmi.


Silenieks vēstniecībai atkārtojis Emša versiju, ka aploksnē ieliktā nauda bijis sena drauga aizdevums traktora iegādei, turklāt Silenieks pats personīgi bijis starpnieks naudas nodošanā. Emsi un vārdā nenosaukto uzņēmēju saistot draudzība kopš laikiem, kad Emsis vēl nebija politikā, un ši ciešā draudzība turpinās - uz labdara rēķina Emsis kopā ar sievu un vēl citiem cilvēkiem, tajā skaitā pašu Silenieku, 2006.gadā svinējis Ziemassvētkus Maldivu salās. Silenieks uzsver, ka sākotnējā portfelīša lietas izmeklēšanā nav bijis jautājumu par naudas avotu, bet tādi parādījušies aprīlī, kad Emsis deklarējis aizdevumu un izmeklētāji arī Sileniekam prasījuši, vai dolāri Emsim nākuši no Lemberga.


Ziņojumā norādīts, ka vēstniecība jau iepriekš no uzticama avota valdībā uzzinājusi, ka izmeklētāji pārbauda, vai Emsis nav saņēmis kukuļus no Lemberga un portfelīša dolāru lieta tiek aplūkota šādā aspektā. Vēstniecība secina, ka Emsis bijis ārkārtīgi neapdomīgs, pieņemot aizdevumus skaidrā naudā un citas dāvanas, kas var kļūt par pamatu apsūdzībām kukulņemšanā.

http://wikileaks.org/cable/2007/08/07RIGA651.html


Latvijas demokrātijas eksāmens - “minigarhs” Lembergs

2007.gada septembrī vēstniece raksta plašu ziņojumu par Aivara Lemberga ietekmi un secina - ja Lembergs tiešām tiks notiesāts, Latvija būs pierādījusi pasaulei, ka te valda viens likums un viena taisnība visiem, bet ja tas netiks izdarīts, tad Latvija parādīs sevi kā mazu valsti, ko pārvalda “minigarhi”.


Lembergs raksturots kā gudrs, enerģisks un pašpārliecināts politiķis, kas spējis izveidot pēc Latvijas standartiem efektīvu pilsētas pārvaldi, bet vienlaikus norādīts - Lembergs sevi iztēlojot par pasaules dižāko lietpratēju attiecību veidošanā ar Krievijas eliti, taču daudzi atzīstot, ka Krievijas naftas biznesmeņi esot noguruši no “mazā Ventspils tirāna”.

http://wikileaks.org/cable/2007/09/07RIGA685.html


Loskutova atstādināšana un Voldemorts Šķēle

Dienu pēc KNAB šefa Loskutova atstādināšanas 2007.gada septembrī tapušā ziņojumā ASV vēstniece secina, ka Latvija atrodas kritiskā lūzuma punktā, kad nelabojams kaitējums Latvijas tiesiskumam ir ļoti ticams, tāpēc ASV aktīvi jāiesaistās, lai Latvijas līderos atjaunotu uzticību tām vertībām, uz ko balstās divpusējās attiecības un NATO partnerība.


Kopš savelkas izmeklēšanas cilpa ap oligarhiem Lembergu un Šķēli, viņi arvien neatlaidīgāk manipulē ar politisko varu, lai aizstāvētu savas intereses. Vēstnieci īpaši uztrauc sabiedrības vienaldzība. Kopš VVF aiziešanas no amata sabiedrība zaudējusi morālo kompasu, jo Šķēles izraudzītais Zatlers šo lomu nespēj pildīt.


Ziņojumā secināts, ka Lemberga aresta un mājas aresta laikā Šķēles ietekme pieaugusi un viņš kļuvis līdzīgs Harija Potera sāgas ļaunajam burvim Voldemortam, kura vārdu visi baidās pieminēt. Šajā situācija vēstniecība liek cerības uz premjeru Kalvīti, kurš “nav enģelis, bet mēs ticam, ka viņs arī nav pilnīgi Šķēles nometnē”. 


http://wikileaks.org/cable/2007/09/07RIGA731.html


Amerikāņi iztraucē Maizīša novākšanu?

Drīz vien ASV vēstniecībai nākas nepārprotami brīdināt premjeru Kalvīti, ka nākamais iespējamais valdības solis tiesiskuma graušanā - ģenerālprokurora Maizīša atlaišana - nesīs smagas negatīvas sekas abu valstu diplomātiskajās attiecībās.


Kad 2007. gada 28.septembrī premjers Kalvītis nāca plajā ar paziņojumu, ka Latviju apdraud ar padomju čeku saistīts krimināls grupējums, vēstniecība saņēmusi infomāciju, ka uz šī paziņojuma pamata var notikt Maizīša un SAB vadītāja Kažociņa atlaišana. Amerikāņu reakcija bija strauja un asa.


Premjera padomniekam paskaidrots, ka vēstniecība pirms vēlēšanām ir analizējusi, kādā veidā oligarhi varētu izmantot savu politisko ietekmi, lai grautu tiesiskumu Latvijā, un pēdējais gads liecinot, ka valdība īsteno šo plānu, labojot drošības likumus, bīdot savus cilvēkus tiesās un kavējot KNAB darbu, taču Maizīša atlaišanas gadījumā sekošot barga Vašingtonas reakcija. Vestniecība mudinājusi Vašingtonu šo pašu stingro vēsti nodot arī caur Latvijas vēstnieku ASV, lai palīdzētu valdībai saprast situācijas nopietnību.


No ziņojuma redzams, ka ASV nostāja radījusi mulsumu Latvijas pusē, jo nekādas atbildes reakcijas nav saņemtas ne uz šiem brīdinājumiem, nedz arī amerikāņu piedāvāto atbalstu Kalvīša minētā noziedzīgā grupējuma izmeklēšanā. ASV īpaši uzsver aktīvas rīcības nepieciešamību, jo ES valstis nav gatavas iejaukties un kritizēt pilntiesīgu dalībvalsti.

http://wikileaks.org/cable/2007/10/07RIGA741.html


Kāpēc Zatlers neatlaidīs parlamentu?

2007.gada decembris atnāk ar Kalvīša demisiju un vēstniecība analizē koalīcijas iespējas, cita starpā kritiski vertējot prezidenta Zatlera rīcību valdības veidošanas procesā - viņš ar katru nākamo soli sašaurinājis sev manevra iespējas. Vēstniece secina, ka parlamenta atlaišana ir teorētiska iespēja, taču Zatlers to visticamāk neizmantos gan tāpec, ka viņam nav attiecīga politiska rūdījuma, gan arī no viņa biroja vadītāja teiktā esot skaidras prezidenta bažas, ka ārkārtas vēlēšanās ieguvējas būs krievu partijas.

http://wikileaks.org/cable/2007/12/07RIGA906.html


Loskutovs optimistisks par apsūdzību Šķēlem

Iepazīšanās vizītē ar jauno ASV vēstnieku Larsonu 2008.gada februārī KNAB šefs Loskutovs bijis ļoti optimistisks par to, ka izdosies izvirzīt apsūdzību “Latvijas lielākajam oligarham” Šķēlem digitālās televīzijas lietā.  Tāpat viņš prognozējis, ka izdosies pieķerties arī “korumpētajam” muitas kriminālpārvaldes šefam Vaškevičam.


Loskutovs arī ļoti tieši raksturojis Latvijas drošības dienestus - perfekta sadarbība KNAB esot ar SAB, laba arī ar Drošības policiju (kaut gan neesot pārliecības, ka tās šefs Reiniks ir pilnīgi brīvs no politiskas ietekmes), savukārt VID ietvaros strādājošie tiesībsargi tiek turēti iespējami talāk no KNAB darba, jo par to vadības neatkarību esot nopietnas šaubas.


http://wikileaks.org/cable/2008/02/08RIGA92.html

Ieteikt šo rakstu? Jā(8)

Populārākie viedokļi

Plus_opinionMārtiņš Labs apkopojums. Brīnišķīgs iemesls lielajiem kliedzējiem par ASV un ES ietekmi nopietni aizdomāties, kāda p... pēcpusē mēs būtu, ja vien ārvalstu diplomāti laiku pa laikam mūsu "politiķus" neuzvestu uz pareizā ceļa. Bail pat domāt.
 +26  Radius_box_plus Radius_box_minus  ATBILDĒT  4.septembris 2011 15:09
dzeris49 Otra daļa vēl interesantāka.
Galvenais pozitīvais moments - ASV seko Latvijas politiskām norisēm un cenšas tās ietekmēt, cik nu var, un tas, ka Zatleris, tomēr, pamazām izrādījies spējīgs mainīties.
Negatīvais - Latvijas sabiedrība, neizprastne, kāpēc mēs ļaujam tā ar sevi izdarīties, kāpēc neprotestējam pret tādu politiku?
Manuprāt, politiski infantīla un apātiska sab. arī ir galvenā Latvijas nelaime, plus vēl liela daļa vēl arvien ir komunisma ideoloģijas atbalstītāji un šovinisti.
 +14  Radius_box_plus Radius_box_minus 3 ATBILDES  ATBILDĒT  4.septembris 2011 10:25
tvverotajs Vienīgās ziņas no Wikileaks publicētājiem datiem, kuras ir patiesas ir tas, kuri cilvēki gājuši "stučīt", "ziņot", "atskaitīties" (piemeklējiet paši to vārdu kurš jums patīkamāks!) uz ASV vēstniecību.
Viss pārējais ir viedoklis, kas balstīts uz to nepilnīgo informāciju, kas ir bijusi tajā brīdī.
Uztvert šos viedokļus kā absolūtu patiesību ir muļķīgi, bet izvilkt no tiem kaut kādus fragmentus un tos pasniegt kā pierādījumus pret dažiem sev nepatīkamiem cilvēkiem ir nelietība.
 -4  Radius_box_plus Radius_box_minus 3 ATBILDES  ATBILDĒT  5.septembris 2011 10:07

Skatīt visus viedokļus → Pievienot viedokli →

Rounded_image_box_gray

Nellija Ločmele

Ieteikt:
Share-twitter Share-draugiem Share-facebook Add-rss-trans

Categories translation missing: en.article.subcategories.categories translation missing: en.article.subcategories.to_all_categories

Vēl par šo tēmu

Citi šī autora ieraksti Skatīt visus →