IR

Politika

WikiLeaks rozīnes 6

Lemberga liecinieks apklust uz mūžu, Sudraba pošas politikā, Šķēle izmanto Šlesera naudas grūtības?
Nellija Ločmele 3.septembris 2011 14:03


Šonedēļ (30.aug.) pilnībā publiskotie ASV vēstniecību slepenie ziņojumi, ko nopludina WikiLeaks, atklāj sulīgas detaļas par Latvijas politisko virtuvi. Neesmu vēl izlasījusi visu, kas būtu potenciāli interesants, bet šobrīd mani iecienītākie fragmenti no 2010- 2008. gada ziņojumiem ir par Lemberga kasieri, kas bijis gatavs liecināt, pirms atgriezās Latvijā pelnu urnā,  par Sudrabas politiskajām ambīcijām, par Šlesera naudas problēmām un Šķēles trikiem šajā sakarā, ko laipni vēsta Liepnieks.


Tālāk īsi kopsavilkumi un saites (hronoloģiskā secībā).


Sudrabas politiskās ambīcijas

Valsts kontroliere Inguna Sudraba 2009.gada novembrī pieteikusies konfidenciālā vizītē ASV vēstniecībā, lai kopā ar “pirmā pēcpadomju premjera Kārļa Ulmaņa ārlietu padomnieku Ivaru Markodu” (acīmredzot domāts prezidenta Gunta Ulmaņa padomnieks Aivars Markots) iepazīstinātu ar plāniem dibināt savu partiju un startēt 2010.gada vēlēšanās. Vēstniecība secina, ka Sudrabas kā valsts kontrolieres asie uzbrukumi valdībai ir politisko ambīciju diktēti. Ziņojums no 2010. gada janvāra, par prezidentūras plāniem vēl nav ne vārda.

http://www.wikileaks.org/cable/2010/01/10RIGA26.html

Lemberga “grāmatvedis” pirms nāves bijis gatavs liecināt

Ģenerālprokurors Maizītis atklāti paudis bažas, ka trīs Latvijas oligarhi Lembergs, Šķēle un Šlesers apdraud Latvijas demokrātiju. ASV vēstniece tikusies ar Maizīti 2009.gada oktobrī drīz pēc Saeimas lēmuma neapstiprināt amatā tiesnesi Vīgantu, kas aizsūtīja uz cietuma nārām aizturēto Lembergu. Ģenerālprokurors secinājis, ka visi trīs oligarhi apvienojuši spēkus, lai izgāztu Vīgantu - viņaprāt, tas ir tikai kārtējais mēģinājums graut prokuratūras cīņas sparu.


Maizītis arī sacījis, ka pēc Lemberga aresta daudzi potenciālie liecinieki ir aizbēguši no Latvijas. Viens no tiem - Lemberga “kasieris”, kas nodrošinājis politiķu uzpirkšanu ir prokuratūrai piedāvājis sniegt liecības pret Lembergu, ja Maizītis panāk, ka apsūdzības netiek izvirzītas pret viņu. Maizītis tam piekritis. Taču kasieris (vārds ziņojumā nav minēts, bet acīmredzot domāts Laimonis Junkers) nav paguvis sniegt liecības, jo pēkšņi miris, turklāt šis ir bijis jau trešais mīklainais potenciālā liecinieka nāves gadījums Lemberga lietā.


http://www.wikileaks.org/cable/2009/10/09RIGA536.html

ASV vēstniecība norūpējusies par SC iekļaušanos valdībā

Pirms 2009.gada Ziemassvētkiem ASV vēstniece sagatavojusi plašāku pārskatu par Saskaņas centru un pauž cerības, ka izdosies vismaz kaut cik ietekmēt viņu politisko kursu, gatavojoties reālai iespējai, ka “uz Maskavu orientēta partija” var izrādīties NATO dalībvalsts valdībā. Tā kā pie mums valda koalīcija, vēstniecība neuzskata par ticamu, ka SC iegūs kontroli “spēka” ministrijās (aizsardzība, finanses, ārlietas vai tieslietas), taču secina: “jebkāda SC nākotnes līdzdalība valdībā būs mums izaicinājums”.

Cita starpā arī pieminēts, ka SC līgums ar Putina partiju ir vairāk saistīts ar dzīšanos pēc vēlētāju balsīm Latvijā nekā savienības slēgšana ar Krieviju. Urbanovičs esot skaidrojis vēstniecībai, ka nācies līgumu parakstīt lielā steigā, jo tā sagatavošana bijusi gandrīz jau pabeigta arī Šlesera LPP/LC, kas atņem balsis SC.

http://www.wikileaks.org/cable/2009/12/09RIGA606.html


Privatiācija - oligarhi iepirksies pa lēto


Gadu pirms 2010.gada vēlēšanām, kad Latvija ir finanšu krīzes nomocīta, ASV vēstniecība vērtē plānus ar ātru valsts uzņēmumu privatizāciju aizlāpīt budžeta caurumus un secina, ka šāds scenārijs nāktu par labu oligarhiem. Premjera padomnieks Gints Freimanis atklāti norāda, ka niknāks spiediens par Latvijas budžeta samazinājumu radīs iespēju oligarhiem lēti iepirkties - ZZS un TP izspiedīs savas dividendes no Vienotības, kas izmisīgi cenšas stabilizēt valsts finanses un pildīt starptautiskajiem aizdevējiem solīto. Freimanis uzsver, ka premjers neatbalsta šādu privatizāciju. (te mana piebilde - šis ĻOTI sasaucas ar neseno airBaltic skandāliņu, vai ne?)


Vienlaikus SVF pārstāvis uzsvēris, ka valsts uzņēmumu privatizāciju jeb aktīvu pārvēršanu naudā aizdevēji savās kalkulācijas neieskaitīs kā reālu budžeta deficīta samazinājumu.

http://www.wikileaks.org/cable/2009/12/09RIGA607.html

Kāpēc gan neļaut Ušakovam izgāzties?

Ziņojums pirms 2009.gada pašvaldību vēlēšanām vēsta par vēlētāju apātiju, un Rīgā prognozē SC uzvaru. Kāpēc? Divi galvenie iemesli - iedzīvotāju etniskais sastāvs Rīgā un latviešu partiju domu gājiens, ka grūtajā ekonomikas situācijā SC mēram Ušakovam būs grūti kļūt sekmīgam, tad kāpēc neļaut viņam tikt pie varas un izgāzties?

http://www.wikileaks.org/cable/2009/06/09RIGA308.html


Ar latviešiem jārunā skaidrāk

2009.gada vasarā analizējot ekonomisko situāciju vēstniecības ziņojumā ieteikts ASV padomāt par “stingra signāla” došanu Eiropas Komisijai un SVF, lai abi starptautiskie aizdevēji attiecībās ar Latvijas amatpersonām būtu krietni tiešāki, jo Latvijā klīstot baumas, ka starptautisko partneru rīcība nav koordinēta. Mēs nevaram atļauties situāciju, kurā ES un SVF strādā dažādu mērķu labad vai arī atšķirīgi definē sekmju kritērijus.


Vēstniecība brīdina, ka no Latvijas puses sagaidāms pretspars, runas par īpašo situāciju, pārmetumi par piespēlēšanu Krievijas interesēm utt., bet ASV tik un tā jāsaglabā stingrība.

http://www.wikileaks.org/cable/2009/06/09RIGA318.html

Šlesera naudas grūtības un projektiņi ar Šķēli

2008.gada vidū, pirms Latviju skāra smagā ekonomikas recesija, bijušais TP pietuvinātais Jurģis Liepnieks tiekoties ar ASV vestniecību stāsta, ka starp trim Latvijas oligarhiem Šķēle ieguvis dominējošo pozīciju un vēlas to izmantot savā labā.


Proti, naftas tranzīta apsīkums un tiesvedības ir politiski un finansiāli vājinājušas Lembergu, savukārt Šleseram esot naudas plūsmas grūtības, un viņš iesaistījies projektos, kuros dalības pārtraukšana tagad radītu lielus zaudējumus. Šķēlem un Šleseram esot vairāki kopēji darījumi, it sevišķi Rīgas ostā, un, zinot Šlesera naudas grūtības, Šķēle tīšām provocējot tālākus ieguldījumus, lai tādējādi varētu iegūt kontroles sviras pār Šleseru.  (te man jāpiebilst - šī izskatās metode, kura kopš 2008.gada vasaras nav zaudējusi aktualitāti).


Interesanti, ka ASV vēstniecība īpaši pamato, kāpēc tiekas ar oficiālajā politikā neiesaistīto Liepnieku - lai gan apzinās, ka daļa viņa komentāru ir “spins”, jeb, latviski sakot, smadzeņu skalošana, tomēr viņš sniedzot ieskatu Latvijas politikā, ko citādi nebūtu iespējams iegūt.


http://www.wikileaks.org/cable/2008/06/08RIGA304.html

Ieteikt šo rakstu? Jā(6)

Populārākie viedokļi

dzeris49 Nu skaists kopsavilkums.
Par tiem trijiem lieciniekiem, kas bija gatavi liecināt Lemberga lietā, un mira pēkšņā nāvē - to vajadzētu biežāk atgādināt tiem, kam vēl arvien nav kaut kas kārtībā ar galviņu, un kuri vēl arvien gatavi balsot par Lembergam piederošajiem zombijiem no ZZS.
Te pat imbecilam jāsaprot, ka tā nav nejaušība, un tādas lietas spēcīgi iedarbojas emocionalā līmenī.
Un taisni tas ( un vēl daudz kas) būtu jādara ZRP un V, nevis jākaro savā starpā.
 +15  Radius_box_plus Radius_box_minus 1 ATBILDE  ATBILDĒT  3.septembris 2011 16:21
lno Liels padies! Svētīgs darbiņš!:))
 +7  Radius_box_plus Radius_box_minus  ATBILDĒT  3.septembris 2011 16:44
lno Jautājums, kurš "avots" IR piespēlēja dezinformāciju, ka rietumu sabiedrotie "izdara spiedienu", lai SC tiktu iekļauts koalīcijā?:)
 +8  Radius_box_plus Radius_box_minus  ATBILDĒT  3.septembris 2011 17:23

Skatīt visus viedokļus → Pievienot viedokli →

Rounded_image_box_gray

Nellija Ločmele

Ieteikt:
Share-twitter Share-draugiem Share-facebook Add-rss-trans

Categories translation missing: en.article.subcategories.categories translation missing: en.article.subcategories.to_all_categories

Vēl par šo tēmu

Citi šī autora ieraksti Skatīt visus →