IR

Izglītība

Mana Iespējamā misija – mācību video latviešu valodā 6

Pirms diviem gadiem, pēc augstskolas pabeigšanas, biju svarīga lēmuma priekšā – strādāt iegūtajā kvalifikācijā, kas pārāk neaizrāva, vai tomēr turpināt meklējumus.
Ajax-loader Im-galery_main
  • Im_martins-media_thumb
  • Im-media_thumb
  • Dscf2782-media_thumb
  • Img_0045-media_thumb
  • Macibu-video-logo-media_thumb
Mārtiņš Kālis 2.decembris 2011 22:03

Mani vienmēr ir interesējusi matemātika un izglītība – jau skolas laikā kopā ar klasesbiedriem sākām organizēt matemātikas komandu olimpiādi "Atvērtā kopa", kas šobrīd ir izaugusi līdz gandrīz 500 dalībniekiem ik gadu. Tāpēc Iespējamās misijas piedāvājums nāca kā saukts, un es uz diviem gadiem kļuvu par matemātikas skolotāju Limbažu 1. vidusskolā. 

Viens no maniem mērķiem, atgriežoties skolā, bija gūt ieskatu izglītības jautājumos no skolotāja skatupunkta, kas izrādījās krietni citādāks nekā skolēna vai studenta skatupunkts. Jau pirmajā dienā daži skolēni mani sagaidīja ar komentāru: “Skolotāj, jums būs jāpierod, ka mēs neko nesaprotam.” Vēl viena problēma, ko pamanīju jau pirmajā pusgadā bija skolēnu dažādie mācīšanās tempi – kamēr vieni jau garlaikojās, citi vēl neko nesaprata, īpaši, ja nebija bijuši iepriekšējās stundās. Iespējamās misijas Vasaras akadēmija, mācības katru otro nedēļu un nepārtrauktais atbalsts palīdzēja meklēt šīm un citām problēmām risinājumus.

Tā kā pats mācoties bieži izmantoju ārzemju video materiālus, nolēmu mācību video izmēģināt arī ar saviem skolēniem. Tas izrādījās ļoti ērti – varēju vienlaikus “būt vairākās vietās” un skaidrot skolēniem tieši to, kas katram attiecīgajā brīdī bija svarīgākais. Jau pirmā mācību gada beigās viena no vidusskolniecēm rakstīja: “Esmu pamanījusi, ka arī citi skolotāji ir biežāk sākuši uzdot jautājumu kāpēc?. Ceru, ka tas pāries.” Otrā gada beigās ar prieku lasīju šīs pašas skolnieces rakstīto: “Esmu iemācījusies sev uzdot jautājumu kāpēc [tas tā ir]? katrreiz, kad kaut ko nesaprotu.” Tikpat priecīgs biju par komentāru: “Esmu sapratusi, ka matemātika nemaz nav tik grūta – atliek tikai pieslēgties.”

Video sāka izmantot arī citu skolu skolēni un skolotāji. Sākumā mācīju citiem skolotājiem, kā šādus video veidot, taču skolotāji bija daudz priecīgāki par jau gatavajiem materiāliem. Un tas ir saprotams – to izstrāde paralēli skolotāja darbam nozīmē ļoti garus vakarus. Angļu valodā šādi mācību resursi jau ir pieejami Khan Academy un citur, taču latviešu valodā tādu vēl arvien ir maz. Tāpēc nolēmu likt lietā skolā iegūto un kopā ar vēl diviem Iespējamās misijas absolventiem – Gati Narvaišu un Kārli Kravi – šādus materiālus sagatavot. Rezultātā jau pāris nedēļas macibuvideo.lv ir pieejami pirmie 100 video, taču tuvāko pāris gadu laikā šis skaits augs, pamazām aptverot visu skolas mācību saturu fizikā, ķīmijā un matemātikā. Tas palīdzēs skolēniem mācīties patstāvīgi un skolotājiem – atrast personīgāku pieeju katram skolēnam.

Iespējamā misija man ir devusi izpratni par skolotāja darbu, atbildības sajūtu par izglītību Latvijā, kā arī instrumentus un domubiedrus, lai to uzlabotu. Idejas nedzimst vakuumā, tāpēc, ja tev rūp izglītība Latvijā, piesakies Iespējamā misijā – vēl tikai līdz 15. decembrim! Vairāk par to www.iespejamamisija.lv. 

Ieteikt šo rakstu? Jā(8)

Populārākie viedokļi

lno Malacis!:)
 +5  Radius_box_plus Radius_box_minus  ATBILDĒT  3.decembris 2011 11:23
Plus_opinionNasing spešal! Vislielākā cieņa "Iespējamās misijas" dibinātājiem un dalībniekiem. Redzot cik liela pretestība ir gan no skolotājiem, gan sabiedrības, kad kāds mēģina veikt pārmaiņas no augšas, domāju, ka šāda organizācija ir galvenais pārmaiņu vadības instruments, kas stimulē brīvprātības principu izglītības reformēšanā.
 +2  Radius_box_plus Radius_box_minus  ATBILDĒT  3.decembris 2011 13:54
Ieva Nikoleta Dāboliņa Prieks par Tevi, Mārtiņ! Tā turpini!
 +1  Radius_box_plus Radius_box_minus  ATBILDĒT  3.decembris 2011 21:23

Skatīt visus viedokļus → Pievienot viedokli →

Rounded_image_box_gray

Mārtiņš Kālis

Ieteikt:
Share-twitter Share-draugiem Share-facebook Add-rss-trans
Programmas "Iespējamā misija" absolvents, macibuvideo.lv autors.

Categories translation missing: en.article.subcategories.categories translation missing: en.article.subcategories.to_all_categories

Vēl par šo tēmu

Citi šī autora ieraksti Skatīt visus →