Tiesa pieņem Dimanta sūdzību par atbrīvošanu no NEPLP vadītāja amata • IR.lv

Tiesa pieņem Dimanta sūdzību par atbrīvošanu no NEPLP vadītāja amata

21
Ainārs Dimants. Foto: Nora Krevņeva, F64

Saeima lēmumu par atlaišanu drīkstēja pieņemt pēc likuma kritērijiem, ne politiskas gribas

Administratīvā rajona tiesa ir pieņēmusi Saeimas atbrīvotā Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) vadītāja Aināra Dimanta sūdzību, kurā viņš apstrīd parlamenta lēmumu par atlaišanu no amata, vēsta Latvijas sabiedrisko mediju portāls lsm.lv. Tiesa ir ierosinājusi administratīvo lietu un uzaicinājusi Saeimu iesniegt rakstveida paskaidrojumu par lēmumu, kā arī dokumentus, uz kuriem balstīti lēmumā minētie apsvērumi.

Tiesnese Sandija Audzere, kas izskatīja Dimanta pieteikumu, norāda uz diviem argumentiem, kāpēc ir pieņēmusi šo lietu izskatīšanai. Pirmkārt, Satversmes tiesa ir atzinusi, ka valsts dienests sevī ietver visus valsts amatus, kas izveidoti likumdošanas, izpildu un tiesu varas institūcijās. Tātad valsts dienests ir lietots plašākā nozīmē, aptverot personas, kuras pilda amatu publiskās institūcijās un nav nodarbinātas darba tiesisko attiecību ietvaros. Arī “Dimanta lietā” atzīstams, ka NEPLP locekļi pilda valsts dienestu.

Otrkārt, Audzere atsaucas uz Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumu, kur noteikti gadījumi, kad Saeima atbrīvo NEPLP locekli no amata. “Tas nozīmē, ka lēmuma būtība nav atkarīga no Saeimas politiskās gribas un uzticības, bet gan no likumdevēja tieši noteiktiem kritērijiem. Tātad Saeima šāda lēmuma saturu nav tiesīga noteikt brīvi, pēc saviem ieskatiem. Tieši pretēji – atbilstīgu lēmumu var pieņemt, tikai pastāvot noteiktiem juridiskiem faktiem. Politiskai uzticībai vai citiem apsvērumiem nav nozīmes, jo lēmuma saturu nosaka nevis politika, bet tiesības,” raksta tiesnese.

Audzere norāda, ka situācijā, kad kāda valsts pārvaldes jomā pieņemta individuāla un privātpersonas tiesības aizskaroša lēmuma saturu nosaka juridiski kritēriji, ir jābūt iespējai objektīvi pārbaudīt, vai šī lēmuma saturs ir tiesību normām atbilstošs. Ja atzītu, ka lēmums ir politisks lēmums, tad zustu nozīme Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā noteiktajiem NEPLP locekļa atbrīvošanas pamatiem.

Lēmumā, kurā tiesnese apstiprinājusi pieteikuma izskatīšanu, norādīts, ka lēmums par NEPLP locekļa atbrīvošanu ir administratīvs akts, jo “tas var aizskart pieteicēja pamattiesības uz netraucētu valsts dienesta pildīšanu, un likumdevējs ir noteicis juridiskus kritērijus, kuri ir jāņem vērā, atbrīvojot Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes locekli no amata”.

Jau vēstīts, ka 8.jūlijā par Dimanta atlaišanu no NEPLP balsoja 50 Saeimas deputāti, pret bija astoņi, trīs balsojumā atturējās. NEPLP pārmesta neefektīva rīcība ar budžeta naudu, krievu valodas pieaugums “Radio Skonto” un rupjības radio Pieci.lv. Elektronisko mediju uzraugs un arī abu sabiedrisko mediju pārstāvji gan atzinuši, ka pārmetumi ir nevietā.

Komentāri (21)

dzeris49 04.08.2015. 08.02

Veksmi Dimantam un kauns par tādi Saeimu, likumdevēja orgānu, kurš pats pārkāpj savus likumus.

+2
-1
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu