Jāreaģē savlaicīgi • IR.lv

Jāreaģē savlaicīgi

23
Foto: Rebeka Žeire, LETA
Juris Jansons

LR tiesībsarga atbilde zvērinātiem advokātiem, kas viņu kritizēja par viedokļa paušanu skandalozajā Liepājas tiesas lietā

Masu informācijas līdzekļos publicēta zvērinātu advokātu biroja „iLAW” zvērinātu advokātu Normunda Šlitkes un Artas Snipes atklāta vēstule par augstāko valsts amatpersonu personiskā viedokļa nošķiršanu no oficiālā un varas dalīšanas principu ievērošanu šai sakarā.

Šajā sakarībā vēlos paust savu uzskatu par notiekošo. Vienlaikus uzsveru, ka runāšu vienīgi par saviem publiski paustajiem uzskatiem. Vēstulē minēts, ka tiesībsargs, „kurš pat neiepazīstoties ar sprieduma motīviem un lietas materiāliem, ir atļāvies publiski paust viedokli, ka sods, ko piespriedusi Liepājas tiesa, ir neadekvāts”.

Liepājas tiesas sprieduma pasludināšana (lai arī rakstisks spriedums nebija pieejams, tas jau bija pasludināts) pēc Krimināllikuma 162.panta otrās daļas par netiklu darbību izdarīšanu ar mazu meitenīti no divu vīriešu puses izraisīja plašu rezonansi un sašutumu medijos un neapšaubāmi arī visā sabiedrībā.

Tiesībsargs skaidri apzinās, ka saskaņā ar likumu „Par tiesu varu” tiesas ir neatkarīgas un pakļautas vienīgi likumam un tiesībsargs šo neatkarību respektē arī savā darbībā.

Vienlaikus jāņem vērā likumā nostiprinātās tiesībsarga kā cilvēktiesību aizstāvja īpašās funkcijas veicināt privātpersonas cilvēktiesību aizsardzību un jautājumos, kas saistīti ar cilvēktiesību ievērošanu un labas pārvaldības principa ievērošanu, atklāt trūkumus tiesību aktos un to piemērošanā, kā arī veicināt šo trūkumu novēršanu. Norādot, ka sods Liepājas lietā ir „neadekvāts”, tiesībsargs nav kritizējis vai iejaucies konkrētajā tiesneša darbā, bet gan analizējis spēkā esošo un noziedzīgā nodarījuma izdarīšanas brīdī esošo regulējumu Krimināllikumā, kas paredz atbildību par seksuālām darbībām ar mazgadīgo. Tiesībsargs kritizējis arī sistēmu kopumā, kas pieļauj, ka par šāda veida noziegumiem tiek piemērots piespiedu darbs, kas nesasniedz soda mērķi resocializēt sodīto personu.

Ļoti svarīgi ir uzsvērt, ka cietusī persona ir mazs bērns, kas ir mazaizsargātā sabiedrības grupa un bērnu tiesību nodrošināšana ne tikai „uz papīra”, bet arī reāli, ir tiesībsarga prioritāte.

Uz cilvēktiesību pārkāpumiem nepieciešams reaģēt savlaicīgi, nevis uzdrīkstēties par tiem diskutēt pēc vairākiem gadiem, kad būs stājies spēkā galīgais tiesas spriedums un, kad, iespējams, jau daudzi citi neaizsargāti bērni būs cietuši no pieaugušo seksuālas vardarbības.

Kā uzsvērusi Eiropas Cilvēktiesību tiesa, tiesai, pildot savus pienākumus, ir jābūt pilnīgi neatkarīgai gan no likumdevēja, gan izpildvaras, gan jebkādām interešu grupām. Taču tiesa nevar darboties vakuumā.

Lai arī strīdi ir izšķirami tiesā, tas nenozīmē, ka tos nevar apspriest presē, speciālos žurnālos, laikrakstos vai sabiedrībā. Presei ir pienākums sniegt sabiedrībai nozīmīgu informāciju un sabiedrībai ir tiesības to saņemt.

Šī tēze ir uzsvērta vēl daudzos citos Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumos saistībā ar kriminālprocesa atspoguļošanu medijos.

Seksuālas darbības, vardarbība pret bērnu noteikti ir tēma, par kuru sabiedrībai ir tiesības zināt, diskutēt, ierosinot un veicinot arī konkrētus risinājumus.

Tāpat svarīgs jautājums ir arī pašas tiesas darbība. Tiesas kritika demokrātiskā sabiedrībā ir nenovēršama un zināmā mērā arī vēlama, it īpaši ja tā attiecas uz spriedumiem, kur izdarīta izvēle starp dažādām pamatvērtībām.

Eiropas Cilvēktiesību tiesa ir uzsvērusi, ja kritikas mērķis ir graut sabiedrības uzticību tiesai un nomelnot tiesnešus, tad ir pieļaujami stingri šādu izteikumu ierobežojumi, bet, ja kritikas mērķis ir piedalīties diskusijā par sabiedrībai nozīmīgu tēmu, tad tas nevar būt arguments par labu vārda brīvības ierobežošanai. Jāatzīst arī, ka ņemot vērā īpašo tiesas lomu (tiesu varas autoritātes saglabāšana), tiesas un tiesneši ir pakļauti mazākai kritikai nekā citas publiskās institūcijas un darbinieki.

Lai veicinātu, ka notiesātie un citas personas pildītu likumus un atturētos no noziedzīgu nodarījumu atjaunošanas, tiesībsargs ir ierosinājis un veicinās Krimināllikuma grozījumus par seksuāla rakstura darbībām ar nepilngadīgajām personām.

Autors ir Latvijas Republikas tiesībsargs

 

Komentāri (23)

rinķī apkārt 27.07.2015. 08.01

Mani vienmēr mulsina un reizēm pat smīdina ” sarežģītā juristu valoda” reizēs, kad tiek spriests par pavisam vienkāršām, skaidri saprotamām lietām. Lai gan, smieties nav iemesla, jo diezgan bieži šīs vārdu spēles ir vide, kurā acīm redzamais tiek apgriezts ar kājām gaisā ar visām sekām tiesas spriedumā.

Arī šeit – autors jau pareizi raksta, bet rakstīto tekstu varētu satilpināt vienā rindkopā, ja autors lietotu ikdienišķu sarunas valodu :)

+4
-1
Atbildēt

1

    Neticis > rinķī apkārt 27.07.2015. 21.02

    Kamēr tiesas procesa noteiktajā procesuālajā kārtībā nav juridiski pamatoti pierādīts, ka notikuma laikā ir noticis pedofīlā akta noziedzīgs nodarījums, neviena fiziskā persona nav atzīstama par vainīgu noziedzīgā nodarījuma veikšanā.

    0
    0
    Atbildēt

    0

haralds 27.07.2015. 08.05

“pedofīlijas akts” – tas nav jauns jurisdisks termins?

… tiesībsargs, kurš pat neiepazīstoties (neiepazinies!) ar sprieduma motīviem un lietas materiāliem, ir atļāvies publiski paust viedokli, ka sods, ko piespriedusi Liepājas tiesa, ir neadekvāts – klau, “Presei ir pienākums sniegt sabiedrībai nozīmīgu informāciju un sabiedrībai ir tiesības to saņemt.”, ja tā un ja “… tos var (drīkst!) apspriest presē, speciālos žurnālos, laikrakstos vai sabiedrībā.”, tad arī tiesībsargam ir tiesības saņemt informāciju un to apspriest.

+2
0
Atbildēt

0

latvijas_valsts 27.07.2015. 12.25

Nu bet jurisprudencē vari gvelzt, ko vien vēlies, ja zini likumus, vienmēr vari izķepuroties. Tādi savstarpēji piara uzbrukumi no abām juristu pusēm.

+1
-1
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu