Mikrouzņēmumiem 9% nodokļa likmi piemēros pirmajos trīs darbības gados • IR.lv

Mikrouzņēmumiem 9% nodokļa likmi piemēros pirmajos trīs darbības gados

25
Slēgts tirgus kiosks. Foto: Vladislavs Proškins, F64

Lēmumu noteikt nozares, kurās mikrouzņēmumi nevarēs darboties, LTRK uzskata par kļūdu

Saeima galīgajā lasījumā pieņēma likuma grozījumus, paredzot, ka 9% nodokļa likmi mikrouzņēmumiem piemēros pirmajos trīs to darbības gados.

Likuma izmaiņas tika pieņemtas bez debatēm, par balsojot 67 valdošās koalīcijas un “Saskaņas” deputātiem, bet pret bija 11 deputāti no Latvijas Reģionu apvienības un “No sirds Latvijai”, vēsta LETA.

Likums paredz, ka no šā gada sākuma nodokļa likme mikrouzņēmuma apgrozījumam no 7000 līdz 100 000 eiro pirmajos trīs gados ir 9%, bet, sākot ar saimnieciskās darbības ceturto taksācijas gadu, nodokļa likme būs 12%.

Likumā arī ietverts nosacījums, ka līdz 2016.gada 1.janvārim būs jāveic izmaiņas likumā par valsts sociālo apdrošināšanu, atrisinot mikrouzņēmumu darbinieku sociālo garantiju problēmu. Proti, būs jānosaka, ka mikrouzņēmuma darbinieki papildus Mikrouzņēmumu nodokļa likumā noteiktajam ir sociāli apdrošināmi ar mērķi trīs gadu laikā sasniegt sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu apmēru, kas atbilst darba devēja un darba ņēmēja iemaksu summai, kas aprēķināta no minimālās algas.

Ja šis nosacījums netiks izpildīts, no 2016.gada 1.janvāra mikrouzņēmumu nodokļa likme uzņēmumiem ar apgrozījumu no 7000 līdz 100 000 eiro būs 13%, bet 2017.gadā un turpmāk – 15%.

Iepriekš koalīcijas politiķi vienojās, ka vairāku ministriju darba grupa līdz 1.septembrim izvērtēs sociālekonomisko ietekmi, nosakot obligātās minimālās sociālās iemaksas par mikrouzņēmumu darbiniekiem. Pēc tam šo koncepciju izskatīs valdība un lems par iespējamām izmaiņām.

Tāpat paredzēts noteikt nozares, kurās mikrouzņēmumi nevarēs darboties. Valdībai nozares jānosaka līdz šā gada 1.augustam, bet ierobežojumi uz nozarēm stāsies spēkā no nākamā gada 1.janvāra. Likumā arī paredzēti pārejas noteikumi, kas ļautu noteiktu laiku saglabāt mikrouzņēmuma maksātāja statusu šogad dibinātajiem uzņēmumiem, kas strādā šajās nozarēs.

“Saeimas lēmums 3.lasījumā atbalstīt mikrouzņēmuma nodokļa likmes saglabāšanu 9% apmērā, uzņēmējuprāt, ir apsveicams, tomēr bažas rada neziņa par nākotni – kādā apmērā tiks noteikta obligātā minimālā sociālā iemaksa par katru mikrouzņēmuma darbinieku un kurās nozarēs sīkbiznesa darbība tiks liegta,” atzīmē Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš. 

“Lēmums noteikt nozares, kurās mikrouzņēmumu darbība turpmāk tiks aizliegta, noteikti ir kļūda,” uzsver LTRK vadītājs, papildinot, ka šāds solis radīs papildu administratīvo slogu gan valstij, īpaši kontrolējošajam Valsts Ieņēmumu dienestam, gan uzņēmējiem. Turklāt daļai šajās nozarēs strādājošu uzņēmumu, nespējot pielāgoties darbībai “parastā” SIA režīmā, var nākties darbību izbeigt.

Deputāti arī vienojās mainīt Mikrouzņēmumu nodokļa likuma mērķi. Turpmāk paredzēts noteikt, ka likuma mērķis ir mazināt administratīvo un nodokļu slogu mikrouzņēmumiem, jo īpaši – saimnieciskās darbības sākšanas periodā, kā arī nozarēs ar zemu ienākuma līmeņa potenciālu, vienlaikus ievērojot kopējās sabiedrības intereses godīgās konkurences un sociālās drošības jomā.

Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) iepriekš rosināja neveikt šādus grozījumus mikrouzņēmumu nodokļa regulējumā un saglabāt pakāpenisku nodokļa likmes paaugstināšanu, jo piedāvātie grozījumi esot “sasteigti un nepārdomāti”. Jaunais mikrouzņēmumu regulējums visu sarežģī un neatbilst tā sākotnējam mērķim, iepriekš atzina LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.

Saeima iepriekš nolēma pagarināt pirmā ceturkšņa mikrouzņēmumu nodokļa deklarācijas iesniegšanas un nodokļa nomaksas termiņu – tas šogad būs no 15.maija līdz 25.maijam.

Patlaban noteikts, ka mikrouzņēmumu nodokļa likme apgrozījumam līdz 7000 eiro ir 9%, bet apgrozījumam virs 7000 eiro – 11% gadā.

 

Komentāri (25)

Bet 23.04.2015. 22.01

Interesanti, kad Rīgas un Ventspils ostas sāks maksāt valstij lielākus nodokļus, un vispār dos kādus ienākumus valsts budžetā. Kurā valstī vēl ir ostas, kuras nemaksā peļņas nodokli?

Viss notiek kā parasti: no mazjiem plēš deviņas ādas, bet lielie var turpināt dzīrot pie bagāta galda..

+3
0
Atbildēt

0

Miervaldis 29.11.2016. 20.06

Uzlieciet vergturiem pienākumu maksāt algas un nodokļus un sekojiet šī noteikuma izpildei. Kas nemaksā – cietums un mantas konfiskācija. Spītīgos nodokļu nemaksātājus var izmācūīt tikai kriminālsods un cietuma kamera, nekas cits viņus neizmācīs.

0
0
Atbildēt

0

Miervaldis 29.11.2016. 19.01

Kas tas vispār ir – mikrouzņēmums? Vai mums jau ir oficiāla kastu sistēma un zemcilvēku kasta, kuriem nepienākas ne alga, ne sociālās garantijas, ne pensija?

Un kādam morālam kroplim ir jābūt, lai izmisīgi strīdētos un aizstāvētu nodokļu krāpšanas shēmas, kuru dēļ pats strīdnieks vecumā zags un ubagos?

0
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu