IR

Visi audzē aitas, mēs — cūkas 2

Uzņēmums, kura aparatūra nodrošinās ideālu skaņu Japānas televīzijas pārraidēm Londonas olimpiskajās spēlēs, savus ražojumus pārdod Āzijā, no kurienes pierasts visu tikai importēt 
F64_realsoundlab_20120120_18-media_large
Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Viesturs Sosārs (pa kreisi) un attīstības direktors Atis Straujums.
Foto — Andrejs Terentjevs, F64
Ieva Puķe 25.janvāris 2012 16:04

Divos stāvos izvietoto Real Sound Lab (RSL) telpu iekārtojums biroju mājā Sarkandaugavā ir tik minimālistisks, ka ienākot uzreiz skaidrs - šeit top kas virtuāls. Gandrīz trāpīts! 2004.gada beigās dibinātais uzņēmums pārdod oriģinālu tehnoloģiju, kas no kropļojumiem spēj attīrīt skaļruņu skaņu. 

Septiņi cilvēki Latvijā, pieci - ārzemēs, pat RSL «štats» ir neliels. Tehniskajam personālam, inženieriem Andrim un Dmitrijam manas viesošanās laikā ir brīvdiena, Rīgas birojā sastopu uzņēmuma valdes priekšsēdētāju Viesturu Sosāru, attīstības direktoru Ati Straujumu, pa vienam finanšu un pārdošanas speciālistam. Uz galda - melnas plastmasas kastes ar skaņu pogām, gatavas nonākt papes iesaiņojumā ar RSL logo un uzrakstu «Made in Latvia». Tā dēvētie apeki jeb akustiskās jaudas izlīdzināšanas ierīces (APEQ - acoustic power equaliser) ir pildītas ar mikroshēmām. Nojausmu par to darbību, saslēdzot ar citiem elektroniskajiem aparātiem, sniedz datora ekrānā redzamās līknes. Viena rāda skaņas kropļojumus, kādus neizbēgami rada jebkurš skaļrunis, vai tas būtu mobilajā telefonā, televizorā vai skaņu ierakstu studijā. Otra līkne ir skaņa, kas koriģēta ar RSL attīstīto CONEQ tehnoloģiju. 

Skaļruņu ārsti
«Mūsu kompetence ir spējā precīzi nomērīt un pēc tam precīzi novērst problēmas. Kā saka mūsu Amerikas izplatītājs, mēs esam skaļruņu ārsti,» pasmaida Viesturs Sosārs. «Daudzus gadu desmitus ir mēģināts mazināt skaņas kropļojumus. Vienkāršs veids: ražot labākus, precīzākus skaļruņus. Bet visi labie komponenti ir tik dārgi, ka cilvēki tos nevar atļauties. 

Daudz vienkāršāk ir ielikt skaņas pārvades ķēdē «pretkropļojumu», lai summāri izklausās, ka skaņa netiek kropļota.» 

Pagājušā gada beigās pirmās deviņas kastes ar RSL iekārtām piegādātas Japānas centrālajai televīzijai. Šī raidorganizācija ar tām plānojot retranslēt Londonas olimpiskās spēles, ar lepnumu saka Sosārs. Uzņēmuma klienti līdzās radio un TV organizācijām ir arī skaņu ierakstu studijas, koncertzāles, operas, kinoteātri. 

Savukārt lielākie eksporta tirgi - bez Japānas arī ASV, Dienvidkoreja, Vācija, bet pats galvenais ir Honkonga un Ķīna. «Par to visi uzjautrinās, jo mēs vedam uz turieni, nevis viņi uz šejieni,» pasmaida RSL runasvīrs. «Viņiem vajag! Piemēram, Makao pussalā ir Āzijas Vegasa. Pasaulē lielākais kazino Venetian Macao ir mūsu klienti. Tur ir gan koncertzāles, gan karaoke telpas.» 

Plānus par ekspansiju Eiropas tirgū RSL pašlaik nekaļ, Viestura Sosāra prognozes par recesiju mūsu reģionā ir pesimistiskas - tā elektronikas nozari iespaidošot vēl vismaz trīs gadus. Tālab viņa vadītais uzņēmums fokusējas uz darbu Āzijā un Amerikā. 

Jau 2009.gada jūnijā notika pirmais CONEQ tehnoloģijas licencēšanas darījums: to nopirka Amerikas tirgum domāto Hitachi televizoru ražotāji. Tagad RSL skaņas koriģēšanas tehnoloģiju, kas aizsargāta ar patentiem, izmanto arī Japānas un Ķīnas tirgum paredzētajos Hitachi televizoros, Toshiba televizoros Japānā, Panasonic televizoros Eiropā un Amerikā, Mitsubishi Electric televizoros Amerikā un JVC Kenwood mājas stereosistēmās visā pasaulē. 

Amerika atvēra acis
CONEQ tehnoloģiju, kas ir RSL veiksmes stāsta centrālais motīvs, izgudroja latviešu radioinženieris un skaņu režisors Raimonds Skuruls. 2009.gadā, kad šī inovācija sāka iegūt starptautisku atpazīstamību, viņš saņēma pasaulslavenā izgudrotāja, Minox fotoaparāta tēva Valtera Capa vārdā nosaukto balvu. 

Ģeniālais atklājums komerciālajā apritē nonāca ar Viestura Sosāra starpniecību. «RSL ir diezgan tipisks tehnoloģiju iesācējuzņēmums - ir kāds ar ideju un kāds ar naudu un citām kompetencēm,» Sosārs izsakās bez pompa. Mediķu ģimenē uzaugušais Sosārs pēc izglītības ir nevis skaļruņu, bet cilvēku ārsts, taču vēlāk Londonā ieguvis arī maģistra grādu biznesa vadībā. 2003.gadā izveidoja savu investīciju kompāniju, veica tā dēvētās «eņģeļa» jeb sākotnējās investīcijas dažādos jaunos projektos. RSL ir zināmākais no tiem. 

Līdz 2004.gada rudenim, kad Skurulam kāds ieteica uzmeklēt Sosāru, viņi nebija pazīstami. Viesturs atceras, ka viņu uzrunājis ne tikai izgudrotāja entuziasms, bet arī atklājuma mērogs - skaņas koriģēšanas tehnoloģija spēj uzlabot jebkura skaļruņa skanējumu jebkur pasaulē. Turklāt Skurula piedāvātā tehnoloģija, ko attīstīja un komercializēja RSL, pretendē uz unikalitāti. Sosārs to skaidro ar izgudrotāja plašo profesionālo amplitūdu: skaņu režisora pieredze viņam ļāva saprast «patērētāju», savukārt apdāvināta radioinženiera erudīcija - risināt problēmas kompetentāk nekā citiem. «Mēs darām to radikāli atšķirīgi. Visi audzē aitas - viens melnas, otrs baltas, trešais - raibas, bet mēs audzējam cūkas,» uzņēmuma vadītājs tēlaini raksturo RSL unikālo pieeju, kas atšķirībā no konkurentiem balstīta nevis skaņas spiediena mērījumos konkrētā punktā, bet gan skaļruņu kopējās jaudas analīzē. 

2005.gadā, RSL pirmsākumos, tika uzrakstītas skaņas mērīšanas programmas. Šim darbam pieslēdzās Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta cilvēki, viņi arī palīdzēja radīt pirmos prototipus. «Visi «dzelži» tika izstrādāti ar ārpakalpojumu palīdzību, tā mēs darām joprojām,» stāsta RSL vadītājs. 

2006.gadā pirmo reizi dalībnieka statusā apmeklējot milzīgu industrijas forumu - audioinženieru apvienības izstādi Amerikā, Sanfrancisko -, RSL pat nebija īstas komandas. Stendu uzlikt palīdzēja, kā nosmej Viesturs, «paziņas no ielas». Viņam pašam, uzņēmējam bez tehnisko zinātņu izglītības, šī izstāde bijusi pagrieziena punkts. «Ieraudzīju cilvēku sejas, kuri 30-40 gadus nostrādājuši profesionālajā audioindustrijā. Viņi neko neteica, bet es sapratu, ka tas ir KAUT KAS. Cilvēki bija vienkārši autā. Man to redzēt bija ļoti svarīgi. Latvijas iesācēju uzņēmēju fundamentāla problēma: daudzās sfērās nav profesionāļu, kas bez interešu konflikta var izteikt viedokli.» 

Kadri izšķir visu
Sosārs pēc Amerikas izstādes pieņēma lēmumu, ka RSL jāinvestē vairāk. 2007.gadā investora statusā pievienojies Normunds Bergs. Papildus līdz šim ieguldītajiem aptuveni 250 000 eiro 2008.gada vidū tika iepludināts 0,9 miljonu eiro kapitāls vēl no piecām  privātpersonām. 

Lai pārdotu izgudrojumu, to vajag atbilstoši ietērpt - arī šādu patiesību atklāja Amerikas izstāde. «Tehnoloģiju licencēšanas modelis ir vienīgais, ar ko var ieiet plaša patēriņa elektronikas tirgū. Sapratām, ka mums ir jātaisa pašiem savas «kastes», «softs» profesionālās apskaņošanas tirgum,» saka RSL vadītājs. 2007.gada sākumā uzņēmumam pievienojās inženieri Dmitrijs un Andris. Pirmās «kastes» pārdošanai bija gatavas vasaras beigās. 

Sācis ar divkanālu analogajiem akustiskās jaudas izlīdzināšanas aparātiem, tagad uzņēmums ražo arī astoņkanālu digitālos ekvalaizerus un skaņas mērīšanas programmas. Pērn RSL nācis klajā arī ar saviem skaņas mērīšanas mikrofoniem. Uzņēmums palicis uzticīgs principam par vietējo ārpakalpojumu piesaistīšanu: «kastes» gatavo Latvijas uzņēmums Volburg, mikrofonus - AS Elektronika, datorprogrammas izstrādāt palīdz iSoft

Kopš 2007.gada RSL ir savs licencēšanas direktors, tajā pašā vēsturiskajā Sanfrancisko izstādē satiktais Joši Asahi. «Joši, japānis, kas jau ilgu laiku dzīvo Amerikā, 15 gadus bija licencēšanas direktors Kalifornijas kompānijā BBE, mūsu konkurentā, taču riskēja pamest darbu un pārnāca strādāt pie mums,» stāsta Sosārs. RSL ir arī birojs Japānā ar diviem darbiniekiem, darbinieks Taivānā un aģents Korejā. «Viņu uzdevums ir realizēt mūsu lielo sapni: šo tehnoloģiju ielikt katrā televizorā, katrā datorā, jebkur, kur ir skaņa,» uzsver RSL boss. 

Mezdamies starptautiskajā ekspansijā, latvieši uzsituši arī vienu otru punu. Sosārs, kas ir Latvijas Amerikas Biznesa asociācijas un tehnoloģiju biznesa kopbiroja TechHub Riga dibinātāju vidū, šīs kļūdas nav baidījies analizēt ar kolēģiem iesācējiem. 2007.gadā  Amerikā atvērtais RSL «kastu» pārdošanas meitasuzņēmums pēc pusgada bija jātaisa ciet, jo nepareizi bija izvēlēts sadarbības partneris. «Kā zināms, kadri izšķir visu,» secina Sosārs. 

Pirms trīs gadiem RSL tehnoloģiskā koncepta autors un lielākais dalībnieks Raimonds Skuruls (viņam pieder vairāk nekā trešdaļa uzņēmuma) ar pārējiem septiņiem partneriem vairs nebija vienisprātis par RSL stratēģiju, joprojām nav beigušās savstarpējās tiesvedības. «Man ir ļoti, ļoti žēl. Tas ir tradicionālais stāsts par to, kā revolūcija apēd savus bērnus,» saka Sosārs. 

Jebkuram uzņēmumam kritisks var būt brīdis, kad kādu apstākļu dēļ tajā vairs nedarbojas cilvēks, kas ir neaizstājams. «Ja investori būtu ielikuši savu miljonu tikai vienā galvā, viņi visi varētu iet mājās!» ironizē RSL vadītājs. Par laimi, šoreiz tehniskā informācija bija pieejama arī palicējiem. Uzņēmums turpina strauji augt, darbinieki nav aizmirsuši par jaunu produktu attīstību. Tā portfeli ir papildinājušas dažādas citas skaņas apstrādes tehnoloģijas - no trīsdimensionālas skaņas efektiem līdz skaļuma automātiskas regulēšanas algoritmiem. «Mums ir «aiz naga» dažas idejas, kuras tirgū varētu palaist jau šāgada pirmajā pusē,» intrigu pamet uzņēmuma galva.

3 lietas, kas palīdzējušas izdzīvot un attīstīties
1. Uzticība - uzņēmumam ir uzticīgi darbinieki, dalībnieki, finansētāji un sadarbības partneri, kas ir gatavi atbalstīt to arī grūtā situācijā
2. Drosme nebaidīties no kļūdām un spēja no tām mācīties - jauna tehnoloģiska uzņēmuma pati svarīgākā īpašība
3. Veselīga pašpārliecinātība - vienmēr uzskatīt, ka esam tikpat spējīgi kā jaunie uzņēmumi jebkurā pasaules tehnoloģiju lielvalstī


Ieteikt šo rakstu? Jā(2)

Populārākie viedokļi

$OCIETY? Aitas, cūkas... starp rindām pavīd mūsdienu biznesa āža kāja. Izskatās, ka oriģinālās idejas autors ir izstumts no uzņēmuma darbības. Nākamais solis droši vien būs aizmuguriska kapitāla palielināšana Skurula dalības samazināšanai. Skumji.
 +2  Radius_box_plus Radius_box_minus  ATBILDĒT  29.janvāris 2012 14:58
Edmunds Zālīte jaa, gadsimta svariigaakais izgudrojums skanju tehnikaa. zeel ka vinji nesaprataas, bet iespeejams ka rezultaataa radiisies veel kaadi labi sis tehnologijas produkti. piemeeram ar CONEQ priekskorigeeti CD konkreetiem auto modeljiem.
Radius_box_plus Radius_box_minus  ATBILDĒT  15.februāris 2012 22:32

Pievienot viedokli →

Šonedēļ žurnālā