IR

Pārmaiņas uz labo pusi 17

Svētdien Krievija tika pie jaunas Domes
Krievijas_v_l__anas_man__as_laukums_apsardze_afp-media_large
Vēlēšanu dienā Maskavā Manēžas laukumā stingra apsardze. Foto: AFP/LETA
Askolds Rodins 5.decembris 2011 20:42

Visas balsis joprojām nav saskaitītas, taču arī ar 98% pietiek, lai kopaina iezīmētos diezgan skaidri. Tāpat kā iepriekšējā, arī 6.sasaukuma Valsts domē būs pārstāvētas četras politiskās partijas. Tās pašas, kuras bija iepriekšējā: "Vienotā Krievija" (VK), Genādija Zjuganova komunisti, Vladimira Žirinovska liberāldemokrāti un "Taisnīgā Krievija" (TK) jeb t.s. eseri. Aiz borta palika trīs vēlēšanām pieteiktas partijas, un tas nav nekas iepriekš neprognozēts.

Starptautiskie novērotāji ziņo par daudziem un daudzveidīgiem vēlēšanu likumdošanas pārkāpumiem, un ar viņiem ir vienisprātis neatkarīgo novērotāju organizācija "Golos". Taču pēc vēlēšanu rīkotāju un NVS valstu novērotāju domām vēlēšanu process bijis augstā līmenī un bez uzmanības cienīgiem pārkāpumiem. Tā tas Krievijas vēlēšanās bijis ikreiz, un nav jābrīnās, ka šī reize nav izņēmums.

Salīdzinot ar iepriekšējo Domi, gandrīz "pa nullēm" palikuši liberāldemokrāti, kuriem turpmāk Domē būs skaitliski mazākā frakcija. Savu mandātu skaitu turpat dubultojuši komunisti un eseri. Taču, pat kopā skaitot, šīm trim partijām sanāk mazāk deputātu, nekā varas partijai VK.

VK Domē saglabās vairākumu, taču tieši šī partija (oficiālais līderis - Vladimirs Putins, vēlēšanu listes līderis - Dmitrijs Medvedevs) ir vēlēšanu lielākā zaudētāja. Salīdzinot ar 2007.gada Domes vēlēšanām, tā zaudējusi aptuveni 15% balsu un teju 80 deputātu mandātus. 5.Domē VK bija 315 deputāti (no 450) - stabils konstitucionālais vairākums, tagad tā nebūs.

Reāli tam gan nav īpašas nozīmes, jo no četrām Domē iekļuvušajām partijām patiešām opozīcijā valdošajiem ir tikai komunisti. Liberāldemokrāti ir slaveni ar lielu muti, bet darbos tie allaž pieslējušies valdošajiem - jau kopš tiem laikiem, kad VK vēl saucās "Vienotība". Savukārt eseri ir Kremļa projekts - iecerēts un "palaists gaisā" kā VK iespējamais dublieris, ja tāda teorētiski iespējama vajadzēšana rastos.

Demokrātiskā ārpussistēmas opozīcija, kas ne bez pamata jau vasaras beigās raksturoja gaidāmās Domes vēlēšanas kā farsu, nāca ar vairākiem ieteikumiem, kā pamaitāt varas turētājiem vēlēšanu prieciņus. Varēja vispār neatnākt uz vēlēšanām. Taču "apmeklētība" (aptuveni 60%) bija tikai nedaudz zemāka nekā iepriekšējās vēlēšanās, un tas drīzāk skaidrojams ar negantajiem laika apstākļiem daļā Krievijas teritorijas. Sabojāto biļetenu (tāds bija otrais ieteikums) skaits nepārsniedza pusotru procentu. Toties dzirdīgākas ausis acīmredzot atrada trešais - balsot par jebkuru citu partiju, tikai ne VK.

Nevar teikt, ka Krievijā nebija pirmsvēlēšanu cīņas, ka tur galīgi nepastāv politiskā konkurence. Pastāv, taču nevis cīņa par teikšanu parlamentā, bet par to, vai būt tur otrajiem vai beidzamajiem. Iepriekšējā Domē pastarīša loma tika eseriem, tagad - liberāldemokrātiem. Ņemot vērā, ka Krievija ir "suverēnās demokrātijas" zeme, kurā patiesībā stipras saknes laidis autoritārs režīms, politiskas partijas vietai Domē galvenokārt ir nozīme pašas partijas acīs.

Vēlētājiem esot īsa atmiņa, taču ir lietas, kas paliek prātā ar savu neordinaritāti. Un šāds notikums neapšaubāmi bija septembra otrajā pusē Maskavā sarīkotā VK sazin kāpēc divdaļīgā kongresa pirmā daļa. Tajā publiski tika paziņots, ka nākamgad Medvedevs un Putins mainīsies vietām: kas tagad premjers, būs prezidents, un otrādi. Rokāde uz politiskā šaha galdiņa. Pat ar demokrātiju nelutinātajai Krievijas publikai tas laikam gan bija par daudz, un nāca reāli iespējamā atbilde - nebalsošana par VK. Spļāviens, kas nevarēja sasniegt tandēmu, taču nepārprotami lidoja tā virzien.

Ieteikt šo rakstu? Jā(0)

Populārākie viedokļi

aivarsk Mums jābūt gataviem krievijas agresijas pieaugumam. Samazinoties puķina iekšpolitiskajai popularitātei, tiks meklēti tās paaugstināšanas argumenti ārpolitikā. Kur vēl izdevīgāku ienaidnieku, kā mazu kaimiņvalsti bez kodolieročiem, kas "ugņitaet naših"?
 +16  Radius_box_plus Radius_box_minus  ATBILDĒT  5.decembris 2011 21:34
sirtaki Krievijā notika visdemokrātiskākās vēlēšanas pasaulē. Tā ir demokrātijas uzvara Āzijā. Izvēle bij grūta, smaga- impērija, komunisms, žirinovskijie, vai jevropeiskā demokrātija.
Saskaitīja kā vajadzēja - vsjo naše, no rilo v krovi.
Ušakova SC gulēja mierīgi, viss jau iepriekš zināms.
Vai pēc n-tiem pārkāpumiem vēlēšanu procesā mūsu valsts prezidents steigs pirmais sveikt "visdemokrātisko" Krieviju?
 +9  Radius_box_plus Radius_box_minus 1 ATBILDE  ATBILDĒT  5.decembris 2011 21:00
agrunte Izlasīju rakstu divas reizes, meklējot virsraksta pamatojumu.
Kurā vietā tad ir aprakstītas tās "pārmaiņas uz labo pusi"?
 +9  Radius_box_plus Radius_box_minus 2 ATBILDES  ATBILDĒT  5.decembris 2011 21:33

Skatīt visus viedokļus → Pievienot viedokli →

Citi viedokļi

Skolas_zvans_dmitrijs_su__ics_f64-second_compact
Nākamais raksts

Mācības līdz Jāņiem vajadzīgas augošiem organismiem (100)

Izglītības un zinātnes ministrs skaidro, ko dos mācību gada pagarināšana

DELFI